Częste pytania i wątpliwości przyszłej mamy.

Seks? To nie problem.

Przeciwwskazania dotyczą pacjentek po przebytych poronieniach, z obecnie zagrażającym porodem przedwczesnym oraz w przypadku chorób infekcyjnych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych. Wyłączywszy te szczególne przypadki, współżycie może być podejmowane według woli i ochoty Twojej i partnera przez cały okres ciąży. Seks nie stanowi zagrożenia ani dla Ciebie ani dla Twojego dziecka. Ciąża to przecież stan fizjologiczny a nie choroba. Ale proszę pamiętać, aby w wypadku pojawienia się krwawienia, swędzenia lub odpłynięcia wód płodowych w czasie stosunku, natychmiast osobiście skontaktować się z lekarzem.

Kosmetyczka i kosmetyki. Luksus czy wymóg czasów nowoczesnej kobiety?

Kobiety to piękniejsza część ludzkości. I niech tak zostanie. Piszący to jest mężczyzną, który pomaga rodzić dzieci dzieciom swoich pacjentek. Skomplikowane? Nie. Ale inne. Nowe czasy, potrzeba i rzeczywistość.

Problem nr 1
Piersi zwiększają swoją masę, a ich skóra ulega rozciągnięciu. Rozwiązaniem jest używanie usztywnionego biustonosza o stosownie powiększonej numeracji, na szerokich ramiączkach typu sportowego. Piersi powinny być uniesione nieco do góry. Po toalecie porannej i wieczornej należy stosować kosmetyki ujędrniające i przeciwrozstępowe do biustu.

Problem nr 2
Rozstępy ciążowe na biodrach i brzuchu, Nie należy nosić obcisłych ubrań, co dodatkowo może powodować zaburzenia w ukrwieniu skóry. Używać kremy lub serum przeciwko rozstępom. Warto, bo rozstępy ciążowe są przebarwione i po ciąży nie zanikają. Staraj się w ciągu dnia pracy robić kilkakrotne przerwy i odpoczywać w pozycji leżącej lub półleżącej.

Problem nr 3
Żylaki kończyn dolnych. Unikaj długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej. Możliwie często odpoczywaj w pozycji leżącej lub półleżącej, chociaż po kilka minut. Nogi staraj się układać wysoko, zarówno w czasie dziennego jak i nocnego spoczynku. Warto zastosować preparat przeciwżylakowy. Musi go wypisać lekarz, a stosujemy go bezpiecznie aż do rozwiązania. W czasie karmienia konieczne jest zaprzestanie stosowania leku. Nie dostaje się on do płodu, ponieważ nie przechodzi przez łożysko, ale niestety swobodnie dostaje się do mleka.

Problem nr 4
Przebarwienia skóry i zwiększone wypadanie włosów. Niestety co do przebarwień skóry nie ma skutecznych i bezpiecznych metod możliwych do zastosowania w czasie ciąży. W znacznym stopniu zmiany ustępują wraz zakończeniem ciąży. Jeżeli znajdzie się taka potrzeba można stosować metody inwazyjne po jej zakończeniu (wybielanie, głęboki peeling, dermabrazja). Z wypadaniem włosów radzimy sobie stosując szampony z aminoxidilem. Preparaty doustne przeciwko wypadaniu włosów w ciąży nie są zalecane.