A w połogu? Bądź aktywna. Jak zawsze.

Pamiętaj, że ćwiczenia w połogu są istotne w reaktywacji ruchowej. Znakomicie zwiększają napięcie mięśniowe i poprawiają samopoczucie. Dobry humor matki udziela się dziecku. A to już prawie pełnia szczęścia.

Propozycje na pierwszy tydzień po porodzie

Dzień 1.
Relaks. Odpoczynek. Komfort cieplny. I ćwiczenia oddechowe. W pozycji leżącej, z rękami wzdłuż tułowia, powoli i głęboko "oddychaj brzuchem". Poruszaj kończynami - zginaj je i prostuj.

Dzień 2.
W pozycji leżącej ułóż wyprostowane kończyny górne pod kątem prostym w stosunku do tułowia. Powoli unoś i opuszczaj ramiona. Następnie zginaj i prostuj kończyny dolne.

Dzień 3.
Z pozycji leżącej na plecach, ze zgiętymi w kolanach nogami unoś tułów. To już trudniejsze ćwiczenie. Służy ono wzmocnieniu pasa biodrowo - lędźwiowego.

Dzień 4.
Połóż się na plecach. Nogi zegnij w biodrach i kolanach. Spróbuj robić tzw. brzuszki proste. Unoś do góry głowę i barki jednocześnie z miednicą. Brody nie opieraj podczas ćwiczenia na klatce piersiowej. Unosząc miednicę staraj się mocno napinać pośladki i mięśnie brzucha. To ćwiczenie ułatwia powrót brzuszka do "przedciążowej formy". Ma też wpływ na obkurczanie się macicy.

Dzień 5.
Znowu brzuszek do roboty. Tym razem tzw. brzuszki skośne. Połóż się na plecach. Nogi zegnij w kolanach. Postaw całe stopy w niewielkim rozkroku. Mocno przyciśnij lędźwie do podłogi. Mocno wciągnij brzuch. Prawą rękę podłóż pod głowę. Lewe ramię połóż prostopadle do ciała. Wykonaj skłon bez odrywania lędźwi od podłogi kierując prawy łokieć do lewego kolana. Powtórz ćwiczenie osiem razy. Potem zmiana stron.

Dzień 6.
To samo ćwiczenie w co piątym dniu, ale jednocześnie unoś kolano do łokcia. To świetne ćwiczenie na mięsień prosty brzucha. Teraz, nadal leżąc na plecach, załóż prawą nogę na lewą, która jest zgięta w kolanie. Następnie wykonuj skłony tułowia bez odrywania lędźwi od podłogi i bez dotykania brodą do klatki piersiowej. Lewy łokieć do prawego kolana. Osiem powtórzeń i zmiana stron. To znakomite ćwiczenie na mięsień skośny zewnętrzny brzucha.

Dzień 7.
Proponuję proste ćwiczenie, które wszyscy pamiętamy ze szkoły podstawowej. Na zmianę nożyce pionowe i poziome.