Kondycja i higiena osobista.

Aktywni są szczęśliwsi

Aktywność fizyczna daje zadowolenie, kondycję i podwyższa poziom hormonów szczęścia - endorfin. Polecam szczególnie ruch na słońcu i świeżym powietrzu, przede wszystkim spacery oraz ruch z odciążeniem czyli pływanie. Bądź aktywna fizycznie każdego dnia ciąży. Wzmacniaj lub utrzymuj w kondycji swoje mięśnie, serce i płuca. Będą bardzo potrzebne w czasie porodu.

Poniżej podaję zestaw dodatkowych ćwiczeń przygotowujących do porodu, a wykonywanych w domu.

1. Siądź po turecku na podłodze. Plecy wyprostowane. Stopy postaraj się przesunąć jak najbardziej w kierunku krocza. Wytrzymaj tak długo jak możesz, bez odczuwania obciążenia.

2. Nie wstając złącz stopy podeszwami a kolana dopychaj rękami do podłogi. Judocy nazywają takie ćwiczenia kołyską.

3. Pora na kręgosłup. Nie wstając wyprostuj nogi, stopy nieco rozstaw. Teraz wykonaj skłony tułowia, z wyciągniętymi rękami do stóp - naprzemiennie do lewej i prawej.

4. Teraz czas na ćwiczenie wzmacniające mięśnie podtrzymujące miednicę i trenujące ich rozluźnianie na czas porodu drogami i siłami natury. Usiądź. Zacznij zaciskać mięśnie pośladków i kolejno wszystkie mięśnie zlokalizowane wyżej aż do miednicy. Następnie powoli rozluźniaj je w odwrotnej kolejności, tzn. od góry do dołu. To ćwiczenie powinno trwać około 2-3 minut.